בגרות

כמו “פיגומים” גם “בגרות” עוסק ביחסי מורה – תלמידים “בעייתיים” שזאת הזדמנותם האחרונה לגשת לבגרות בספרות. מקום ההתרחשות הוא תיכון היובל בהרצליה, שבו הבמאי אכן לימד תלמידים שנפלטו ממערכת החינוך וזאת הזדמנותם האחרונה לבגרות.

המצבים בכיתה, חיי בית הספר והתלמידים כל כך אותנטיים שהופכים את הסרט למשהו שבין סרט תיעודי לעלילתי. מעבר לאמינות המרשימה, הסרט מתנהל בעדינות וברגישות רבה, בעין הבוחנת מקרוב (תרתי משמע) את חייו של המורה, מערכת יחסיו עם אביו שנטש את משפחתו ומשום כך, הותיר פצע שעדיין פתוח. בסרט תיעודי קודם שלו “רשום לך בתעודת זהות שאני אבא שלך” עסק הבמאי ביחסיו ועם אביו ,מרדכי יאיר שנטש את המשפחה.

מתן יאיר משחק את עצמו וכך גם אביו החי בדיור מוגן ברמת השרון, ההזנחה שולטת בכל: גם בדמותו של האב וגם בדירתו. הרבה נעלמים בחייו של הגיבור המורה: אמו, שאר משפחתו, חברים, בת זוג מורי ביה”ס.  נדמה, שהוא לבדו בתוך העשייה של ההוראה, לא מוחה באופן מוחץ ובעיקר- שותק הרבה.

ישנן סצנות בלתי נשכחות שכל מורה לספרות חייב לחוות אותן (אך לא רק, גם מי שהיה פעם תלמיד/ה) כשהגיבור, המורה, מנסה לפשט עבור תלמידיו קטעים מתוך “התפסן בשדה השיפון”. הוא גורם להם לחשוב על משבר בחיי כל אדם, ורגע שבו נתקלו באדם מבוגר שבוכה. הוא מבקש מהם לכתוב את הרגע הזה במחברותיהם וכך הופך את יצירת החובה לבחינת הבגרות לספרות לרגש שהם יכולים לחוות אותו ממש מקרוב, בחייהם שלהם.

כשהוא צריך להתמודד עם ההסבר מהם אמצעי עיצוב בשירה, הוא משתמש בהקבלה לעולמם: ושואל מהם הכלים שבאמצעותם מעצב ספר במספרה.
כאשר אחד התלמידים שואל “מה זה בכלל ספרות” עונה לו מתן מה הדבר שאתה הכי אוהב לאכול? והתלמיד עונה: ” דג של אמא בארוחת ליל שבת”. המורה משיב לו שספרות מקפיאה את הרגע של הציפייה לארוחה, הישיבה של כל בני המשפחה מסביב לשולחן, ההרגשה.

סרטו החדש של מתן יאיר נעשה לפני “פגומים” , ועריכתו הסתיימה אחריו.
יש דמיון בתכנים של שני הסרטים,, שבמרכזם עומד מורה היכול להבין את התלמידים טוב יותר גם משום שהוא עצמו נמצא כנראה במצוקה.
“בגרות” מצליח אולי להבהיר לכל מי שחושב שספרות הוא מקצוע מיותר וחסר טעם ותכלית את הקשר בינו לבין החיים של כולנו בדיוק כמו הקולנוע הרגיש, האיכותי.

רוצו לראות (גם אם אינכם מורים לספרות).

הרצאה מקדימה: מורים מהסרטים- מורים מהחיים- איך משפיע המורה המשפיע?
להרצאות חוויה מהסרטים- לחצו כאן