הסרט מועדון גרנזי לספרות ולפאי קליפות התפודים


באביב 1940 כובשים הגרמנים את אחד מאיי התעלה, האי גרנזי. הסרט מגולל את האימה בחיי התושבים מנקודת מבטה של ג’ולייט אשטון עיתונאית וסופרת צעירה.
השנה היא 1946 ולונדון מלקקת עדיין את פצעי המלחמה. הסופרת מקבלת מכתב מאיכר שמצא את כתובתה על גבי ספר ומבקש את עזרתה בהשגת ספרים מאחת החנויות בלונדון. חלופת מכתבים בין השניים חושפת בפניה את מועדון גנזי לספרות שהם מנהלים. תחילתו של המועדון נולד כהמצאה רגעית שהצילה את אותם מידיהם של הגרמנים. פגישות המועדון מתקיימות תחת הפיקוח והנוכחות (נחירות) של גרמני, ומכיוון שהימים הם ימי מחסור הכיבוד שהוגש היה פאי קליפות תפודים.
במכתבים שמקבלת ג’ולייט מדאוסי היא מתחילה ללמוד על חייהם וקשייהם של אנשי האי בשנות המלחמה וסקרנותה גורמת לה לנסוע לשם ולפגוש את חברי המועדון.
היעלמותה של אליזבת, מייסדת המועדון הולך ונרקם אט אט לאורכו של הסרט עד לפענוח בסופו. בצד גילוי מערכות היחסים בין חברי המועדון נחשף ספור הישרדותם של תושבי האי. הסצנה של  שליחת ילדים האי הקטנים לאנגליה למשך כל שנות המלחמה כדי להגן עליהם הוא רק אחד האזכורים של המציאות ההיסטורית שהיתה מנת חלקם של תושבי גרנזי.

זהו סרט על האור והחושך של הנפש האנושית בצל המלחמה והאימה. הספרות היא מפלט, המועדון הציל את חבריו מאכזריותם של הגרמנים. הספרות מאחדת בין האנשים ומאפשרת בעולם של כאוס מפגש אנושי בין הקוראים בינם לבין עצמם ובין הקוראים לסופרת.

הסיפור הרומנטי המסופר בסרט צפוי מראש אך מכיוון שלכל אורכו של הסרט נשמר איפוק, בימוי ותסריט מצוין, משחק בריטי ראוי – הפגם הזה כאילו נסלח מעט.

הסרט מבוסס על ספרה של מארי אן שייפר שהגיעה לגרנזי ב1976 והתאהבה במקום. היא שמעה על הכיבוש הגרמני והשפעתו על חיי התושבים ובעקבות זאת כתבה את הספר. אלא שמחלת הסרטן גדעה את כתיבתה ואחייניתה, הסופרת אנני בארוש השלימה את כתיבתו ועריכתו של הספר. שייפר לא זכתה לראות את ספרה יוצא לאור.
הסרט אינו נאמן באופן מוחלט לספר הכתוב כרומן מכתבים ומופיעות בו דמויות שאינן מופיעות בסרט. וישנם עוד שינויים רבים שהם חלק מהחופש הלגיטימי של הבמאי לייצור יצירה קולנועית עצמאית (גם היא מבוססת ומתכתבת עם יצירה ספרותית).

124 דקות הסרט חלפו להן במהירות בשל האיכויות של הסרט שבמקרה זה עולה על הספר ושובר את המיתוס כי “הספר תמיד טוב יותר מהסרט”. הקולנוע הבריטי יודע לרקוח ספורים באופן אמין ובמקרה זה אף חשוב להכיר גם את הסיפור ההיסטורי של האי גרנזי ותושביו.

מאוד מומלץ.

הרצאה מקדימה: אומנות כמרפא ללב שבור– כוחה של המוסיקה, הריקוד, הציור והספרות

להרצאות חוויה מהסרטיםלחצו כאן
למידע אודות הספר: חוויה מהסרטים- לפגוש את עצמך