סינמה סבאיא

סרט ביכורים של אורית פוקס רותם המתאר מפגש של נשים ערביות ויהודיות המשתתפות בסדנא של עובדות עריית חדרה: אחת מנהלת משאבי אנוש, שנייה, עובדת בעמותה למען הקשיש, שלישית- ספרנית בספרייה העירונית , רביעית- עורכת דין ויועצת משפטית, חמישית – מנהלת פרויקטים בנושאים אקולוגיים. הן משתתפות בסדנת צילום שמעניקה להן גמול השתלמות. אין להן שום כוונה להפוך לבמאיות.

בתחילת הסרט שואלת הבמאית, מנחת הסדנא, רונה (דאנה איבגי) מה פירוש המילה "סבאיא"- והנשים הערביות עונות לה: שבויות מלחמה אבל היא הגתה את המילה בצורה לא מדויקת ולכן הכוונה ל"בחורות", "נשים".

בסרטון שמתעד את "המקום שלי" מוקלט גבר אלים שהולם בדלתה של אשתו, מקלל אותה "כלבה" זונה"- שהצפייה בו מעוררת גם אחרות לדבר על אלימות של גברים כלפי נשים, ועל האומץ לעזוב, ופתאום נופלות המחיצות בין ערביות ליהודיות.

הסדנא מתקיימת בעברית והדבר כבר מרמז על העליונות של הנשים היהודיות על פני הערביות.
וברגע מסוים מבעבע גם הסכסוך הישראלי ערבי, אך הוא לא העיקר: זאת סדנא שהעיקר בה הוא המבט הנשי, החלומות שלהן, מתעוררות שאלות אישיות, זוגיות, כמו הדאגה לבעל בדיכאון, חיים במחיצת בעל פטריאכלי, טיפול בילדים.

בסצנה בלתי נשכחת הנשים מעודדות את  סועאד (ג'ואנה סעיד, התגלית של הסרט, מועמדת לפרס אופיר כשחקנית המשנה) להוציא רישיון נהיגה ולהגשים את חלומה. הן לא מבינות לאיזו מצוקה היא נכנסת שכן בעלה מתנגד בכל תוקף. בתרגיל שהן מקיימות בסדנא נחשף הקושי ומטלטל אותה ואת המשתתפות. בראיון סיפרה השחקנית שהיה טקסט כתוב שניתן לשחקניות, אולם גם היה מקום לאימפרוביזציות, וכך נוצר טשטוש בין העלילתי לדוקומנטרי.

מה שמעצים את תחושת הדוקומנטרי היא העובדה שחלק מהשחקניות מגלמות את עצמן כמו הזמרת אמל מורקוס, שאף יוצרת קליפ בו משתתפות כל השאר. או ליאורה לוי, סקיפרית שחיה בחברת כלבתה בסירה. הדבר יוצר רושם שגם האחרות משחקות את עצמן, ולכן, אנו נשבים באותנטיות המהלכת קסם לכל אורכו של הסרט. נדמה לצופה, כי מדובר בסרט דוקומנטרי אלא ככל שהוא מתקדם מסתבר שהוא לא, אך תחושת התיעוד נשארת.

מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית על גווניה השונים: נשים בחיג'אב, אישה בי סקסואלית, אישה שמוצאה מחבר העמים שנאלצה לחזור לבית הוריה עם בנותיה בגיל 38, מיקרוקוסמוס של העולם הנשי כשהגברים מופיעים רק דרך עיניהן של הנשים המצלמות אותם וכותבות עליהם.

זאת חוויה קולנועית מפעימה, המותירה את הצופים להרהר עוד ועוד גם לאחר סיומה.

רוצו לראות.
הבמאית: אורית פוקס רותם
שחקניות: דאנה איבגי, גואנה סעיד, אורית סמואל, אמל מורקוס, ליאורה לוי, רותי לנדאו, מרלן בג'אלי, חאולה חאג' דיבסי, יוליה טגיל, אסיל פרחאת

91 דקות

הרצאה מקדימה: הקולנוע הישראלי ייחודיותו והצלחתו

עוד סרטים מומלצים:

בית HOME

הסרט מבוסס על סיפורו האמיתי של הבמאי אשר סיפר כי

העתיד THE FUTURE

31 יום לנחיתה על הירח, זאת הכתובית שמופיעה בפתיחה. נושא

שבע ברכות

ג'וזף החרש- אילם פותח ומסיים את הסרט וכך מתווה את

Call Now Button