האשמה The accusation

ז'אן פארל הוא עיתונאי ומנחה טלויזיה ותיק ולכבוד קבלת אות ליגיון הכבוד מידי הנשיא מגיע לפריז בנו, סטודנט בסטנפורד. אלכסנדר, הבן הוא בחור מבריק, מנומס, מתחשב, עדין. וכ הוא מגיע לבקר את אמו קלייר פארל מסאית פמיניסטית ידועה, שחיה עם בן זוגה, מרצה לספרות ובתו מנישואיו הראשונים, מילה. ההורים מציעים לאלסנדר לקחת גם את מילה למסיבה אליה הוא מוזמן.

הסרט מחולק לפרקים:
"הוא"- עוסק באלכסנדר ביחסיו עם הוריו, חבריו.
"היא"- עוסק במילה, יהודייה שאמה הפכה לדתייה אדוקה, שמאשימה את אלכסנדר באונס.
בבית המשפט-לאחר 30 חודשים. החלק שבו אט אט מתגלה המורכבות של האשמותיה של מילה. בעצם, זאת מילה מול מילה, אמת מול אמת, פרשנות מול פרשנות. מילה נכנסה מרצונה לצריף שבו לטענתה אלכסנדר כפה עצמו עליה. לטענתו הכל היה בהסכמה.

דברי הסנגורים עוצמתיים ומחלחלים גם לאחר סיומו של הסרט, שלמרות אורכו (138 דקות) אין בו רגע דל.

הסנגורית של מילה מדברת על הפגיעה בגופה ובנפשה של אישה נאנסת, על ההשלכות והנזק רב השנים המדמם בחייה. ואילו הסנגור של אלכסנדר מתאר צעיר, שעולמו המיני, שיחסו לסביבה, רגישותו לאנשים לא יכולה לשפוט אותו להרוס יותר ממה שנהרס בחייו.

מזמן לא צפיתי בסרט כל כך מורכב, שאיננו מצדד בשום צד, שגורם לצופות ולצופים לראות עד כמה הדברים אינם חד משמעיים בדיוק כמו המציאות בדיוק כמו מצבים כגון אלה.
ומה שנעשה בחדרי חדרים בין גבר לאישה והופך לחשוף, פומבי, וכל פרט זוכה להתייחסות לעיתים לא פרופורציונלית. שכן, בחדרי חדרים כשמיניות ויצריות הופכים לשחקן המרכזי, דברים נאמרים, נעשים, ובעיניים נורמטיביות כל דבר עלול להישפט בחומרה.

סרט שבו גם גברים וגם נשים- כל אחת ואחד יוכלו להזדהות עם חלקים שונים של הסיפור המורכב הזה.

הסרט מבוסס על ספרה של קארין טוויל "עניינים אישיים", שהיה רב מכר וזכה בפרס הגונקור.
את הספר כתבה הסופרת בעקבות מקרה שהתרחש באוניברסיטת סטנפורד, סטדנט בן 19, שחיין מצטיין נתפס באונס של סטודנטית באיזור פחי האשפה באוניברסיטה כשהיא שתויה ומחוסרת הכרה.
השופט הקל בעונשו וטען שאין להרוס עתיד של בחור מבטיח, ואביו הגדיל לעשות כשאמר במשפט: לא הורסים קריירה מבריקה רק בשל 20 דקות של אקשן". הסופרת טענה שהמשפטי הזה זעזע אותה, שאין בו שום רגישות לחייה של האישה, הקורבן.
בסרט האב בעל המעמד אכן מרשה לעצמו יחסים מזדמנים גם עם צעירות בגיל בנו, טיפוס בוגדני, שמציג גישה שובניסטית, של עליונות בן המעמד הגבוה, הלבן, השליט.
קארין טוויל, ממוצא יהודי טוניסאי ישבה במשך שנים בבתי משפט והקשיבה למקרי אונס מהם למדה עד כמה האמת מורכבת.

רוצו, רוצו לראות.

במאי: איוואן אטאל
שחקנים: בן אטאל, סוזאן ז'ואנה, שרלוט גינסבורג, מתייה קסוביץ

צרפת, 2021

הרצאה מקדימה:
האמת שלו- האמת שלה

עוד סרטים מומלצים:

הצמה The Braid

הספר והסרט הספר מציג שלוש נשים, החיות בשלוש יבשות שונות,

זכרונות Memory

גיבורת הסרט, סילביה עובדת במעון יום לבעלי צרכים מיוחדים ומשתתפת

חדר משלו

אורי תלמיד תיכון חושב ומתנהג קצת אחרת. מתבגר חריג ובעל

טור פרידה

הסרט עוקב אחר יממה שלמה שבה עוברת על כרמי הגיבור

Call Now Button