הילדות כחוויה מעצבת

הקולנוע עסק רבות בחוויות ילדות, זיכרונות נעימים ופחות נעימים, לעיתים טראומטיים, יחסים בתוך המשפחה או הסביבה המורחבת, ורגשות הנלווים אליהם- כל אלה-  כיצד הם השפיעו ועצבו את החיים הבוגרים של גיבוריו

בסרט "ריי" המבוסס על סיפור חייו של הזמר ריי צ'רלס, מתוארים שני מאורעות טרגיים שהתרחשו בילדותו, והיו בעלי השפעה מכרעת בהמשך חייו הבוגרים.

החוויה הטראומטית הראשונה קשורה באחיו ג'ורג', ששיחק בגיגית מים בחצר, וטבע מול עיניו של האח הגדול, שלא ממש הבין, ולכן לא הגיב ל"משחקו". משום כך, ריי חי כל חייו בתחושת אשם כבדה, וזאת הסיבה, שברח אל השימוש בסמים קשים. בנוסף, הוא חלה במחלת עיניים קשה בגיל 5 אשר גרמה לעיוורונו.
אמו שהייתה כובסת פשוטה, שנלחמה מלחמת הישרדות יומיומית כדי לפרנס את שני בניה, העבירה לו את תפישת עולמה ההישרדותית:
"עליך להיות חזק, לעולם אל תיתן למישהו לתת לך תחושה של נכות, תמיד תעמוד על רגליך".
כאשר הפך לזמר מפורסם ומצליח, ושקע בהרואין ההרסני, הצליח גם לצאת מן החור השחור הזה ללא טיפול גמילה, ומעולם לא שב לשימוש בסמים. החוסן הנפשי הזה נבנה בזכות החינוך שהעניקה לו אמו, והסרט משלב את דמותה ואת אמירותיה בנקודות שונות בחייו הבוגרים כזיכרון צרוב עמוק וחזק בתודעתו.
למשל, זכורה לי היטב הסצנה שבה היא מלמדת אותו לפתח זיכרון טוב שיעזור לו בעיוורונו. סצנה נוספת ומרגשת ביותר היא כאשר הוא מתקרב אל האש, ואמו עומדת מנגד, לא מונעת ממנו את הסכנה, הדבר שהיה טבעי לעשותו. ובמקום זאת היא מאפשרת לו להתנסות.

הוא לא שוכח את אמו לרגע, גם כאשר הוא זוכה להכרה במדינת ג'ורג'יה, ושירו הקרוי בשם זה הופך להמנון של המדינה. הוא חש את נוכחותה של האם, שהיה לה חלק מהותי בבניית החוסן הנפשי שלו.
חוויות ילדות ויחסים טעונים עם אחד מההורים, מעצבים את הדימוי העצמי (הירוד בדרך כלל) ומשפיעים על הבחירות המאוחרות שלנו כמבוגרים.
למשל, בסרט "אחה"צ בכפר עם מרגריט" אנו פוגשים את הגיבור הנמצא באמצע חייו, הוא לא למד לקרוא, ומפנים את תחושת אפסיותו משום שאמו והחברה העבירו לו כל חייו את המסר הזה. מפגש אקראי עם מרגריט, אישה זקנה על הספסל פותחת בפניו אפשרות לתיקון. הוא חווה מחדש את חווית הקריאה כמעט כילד, ובעזרתה ובעזרת בת זוגתו הוא גם יכול להיות אב הלוקח אחריות גם על חיים של אדם נוסף.
הקולנוע כמו החיים משופעים במצבים משפחתיים בחייהם של גיבורות וגיבורים, לעיתים טראומטיים, הדורשים את תיקון העיוות שנוצר בשלב מוקדם בחייהם.

בספרי חוויה מהסרטים- לפגוש את עצמך מוקדש פרק שלם לנושא הילדות – החוויה המעצבת את חיינו הבוגרים: ובו דוגמאות מפורטות המתארות סצנות מסרטים העוסקים בנושא זה, שפע של העשרה פסיכולוגית, ספרותית, פילוסופית. בנוסף, כל פרק משופע בציטוטים מגוונים מתחומים אלו. בסיום הפרק- מוצגות שלוש שאלות לקוראים על ילדותם שלהם, המאפשרות התבוננות אישית וחיבור לנושא ולא רק בצורה תאורטית.

על הספר- ניתן לקרוא כאן

אם אהבתם, ספרו לחברים, משפחה, מכרים- גם הם יכולים להירשם ולקבל המלצות על סרטים חדשים ועוד- להרשמה