הילדות כחוויה מעצבת

הקולנוע עסק רבות בחוויות ילדות, זיכרונות נעימים ופחות נעימים, לעיתים טראומטיים, יחסים בתוך המשפחה או הסביבה המורחבת, ורגשות הנלווים אליהם- כל אלה-  כיצד משפיעים ומעצבים על הבחירות בחיינו ועל הדימוי העצמי ותחושת הערך.

ההרצאה משלבת התבוננות רב תחומית, מתאימה להורים, לצוותי חינוך, מטפלים, גמלאים.

 

 

 

חוות דעת:

6.12.20

ענת יקרה,

זכיתי  כבר מספר פעמים להצטרף להרצאותיך, ובכל פעם יצאתי נשכרת ונפעמת, עם תובנות שהעשירו אותי בנושא אותו בחרת  להציג.

בדרכך הייחודית את נותנת ביטוי אמנותי לצמתים שונים בחיים, דרך סרטים, ספרות, שירה ועוד… את מציגה גישות פילוסופיות שונות ומגוונות, המגרות  ומעוררות לחשיבה על החיים בכלל, ועל חוויות אישיות בפרט. 

לראשונה הצטרפתי להרצאתך בנושא "הילדות כחוויה מעצבת"-  בנושא זה עוסקים רבות גם בתולדות האמנות, תחום בו אני מרצה. ציירים ופסלים בכל התקופות והחברות האנושיות נותנים ביטוי ויזואלי לתקופת הילדות המעצבת. שמחתי על ההזדמנות לראות את הצגת הנושא על-ידך. בהרצאתך הדגמת את הילדות תוך התייחסות לסרט "ריי", על ילדותו של המוזיקאי הנודע ריי צ'ארלס, וע"י דוגמאות נוספות.

בהרצאה מקדימה להקרנת טרום בכורה שבה נכחתי חיברת אותי ואת המשתתפים לנקודות מפנה בחיינו. 

הצגת את היכולת בהסתכלות מחודשת על החיים ושבירת הרגלים שהתקבעו דרך יחסים בינאישיים עם הקרובים לנו: בני זוג, אחים, או דרך היכרויות חדשות. לאחר הרצאתך היתה הקרנת בכורה של  "אהבה מריקוד ראשון", בו מאורע יוצא דופן בחיינו מאלץ אותנו "לתכנן מסלול מחדש". 

בהרצאתך על "חברה ותרבות ביפן" הפגשת את המאזינים עם נופים, מנהגים ותרבות בעלת קודים מקומיים ואוניברסאליים כאחת. 

לאחרונה, השתתפתי בהרצאה בנושא "חברות מהסרטים" על מגוון האפשרויות שלה, מזיכרונות הילדות עפ"י הספר הנפלא "רודף העפיפונים", ועד לחברות חדשה הנרקמת בפרק האחרון של החיים בסרט "מתים על החיים".  

התברכתי באפשרות להעשיר את עולמי דרך הרצאותיך המרתקות.
השתתפות בכל אחת מהרצאותיך מעשירה את הצופים, ומאתגרת לחשיבה על החיים ומשמעותם.

בתודה ובהוקרה,

חנה ארבל, מרצה לתולדות האומנות