אסיה- סרט ישראלי

הסרט הישראלי "אסיה", סרט הביכורים של הבמאית והתסריטאית רותי פרי בר עוסק ביחסי אם בת בנסיבות מיוחדות.
האם, אסיה היא אם חד הורית ממוצא רוסי שעובדת קשה למחייתן כאחות בבית החולים הדסה, ירושלים. היא מסורה מאוד לחולי המחלקה וכמובן, לבתה החולה ב- 
ALS  

השתיים מרוחקות זו מזו, ויקה, ויקטוריה בת השבע עשרה מנסה להתנסות בחוויות מיניות ובקשרים עם נערים, בשתיית אלכוהול מבלי לשתף את אמה, שאף היא נמלטת אל הברים ואל קשר עם גבר נשוי.

במפגש עם יוצרות הסרט, הודגש שיתוף הפעולה המיוחד עם כל העושות במלאכה, עבודה על טהרת הנשיות, המורגשת מאוד גם בתוצאה ובפרסים שהסרט זכה לו.

הסרט מתנהל לאיטו, לטעמי מעט מדי, כאילו להעניק לו נופך אומנותי, שלעיתים מוגזם. אולם, הסצנה המסיימת מאירה באור חדש את הסרט כולו. היא מרגשת ומדמיעה דווקא בשל העדר המלודרמטיות שבה. הדברים מעודנים, נרמזים. למען סצנה זו שווה להישאר עד הסוף.

ועוד פרט שיש להסב את תשומת הלב אליו: מדוע שמה של הבת "ויקטוריה"- האם היא מנצחת? מהו ניצחונה?

בפגישה עם מפיקת הסרט הוסבר כי רותי פתי בר הרחיקה את הסיפור למצבים שאין היא מכירה באופן אישי, כמו למשל הבחירה בגיבורה ממוצא רוסי, דיאלוג ברוסית, שחייב חלק מהצוות ללמוד את השפה. זה יוצר מרחק בין הצופות והצופים שאינם מגיעים עם רקע זה ומחזק את תחושת הניכור שקיימת בסרט לכל אורכו עד לסצנה המסיימת.

וישנו גם הווי בית החולים בו עובדת אסיה אותו היא מעתיקה במידת מה גם לביתה.
הסרט זכה בשלושה עשר פרסי אופיר, כולל פרס לצלמת דניאלה נוביץ. אז אמרנו סרט על טהרת הנשיות?

לכו לראות, אם כי יש לדעת שהסרט אינו מבדר, יש בו סצנות קשות לעיכול, אך הוא חשוב בשל נושאו ולא רק בשל ההפקה הנשית, הישראלית.

כרגע בטרום בכורה ובקרוב בבתי הקולנוע.

רותי פתי בר- במאית ותסריטאית
אלונה ליב- אסיה
שירה האס- ויקה, ויקטוריה
תמיר מולא- גבי
גרא סנדלר- סטאס

עוד סרטים מומלצים:

אחותי ROSE

אינגר שוהה במוסד, וסובלת מסכיזופרניה. אחותה אלן ובעלה ואן מחליטים

Call Now Button