"בשם האח" או "אנטיגון"

העלילה מבוססת ומתכתבת עם הטרגדיה היוונית "אנטיגונה" (442 לפנה"ס), ומעניקה לסיפור המיתולוגי פרשנות מודרנית, מרתקת.
כדי להבין את הסרט יש להכיר תשתית זו.

המחזה "אנטיגונה" הוא חלק מהטרילוגיה המפורסמת של סופוקלס הכוללת את "אדיפוס המלך", "אטיגונה" ו"אדיפוס בקולונוס". ממש בקצרה: סופוקלס נשען על הספור המיתולוגי על משפחת תבאי: אדיפוס רצה להימלט מגורלו ובסופו של דבר רצח את אביו והתחתן עם אמו, יוקסטה. נולדו להם שני בנים, אתאוקלס ופולינקס ושתי בנות, אנטיגונה ואיסמנה. לאחר מות הוריהם פרצה מלחמה שבה אתאוקלס נהרג ופולינקס הוכרז ע"י דודו, המלך קריאון, כבוגד במדינתו ולכן לא ראוי לקבורה, בניגוד לחוק האלים.

המחזה מספר את המאבק והקונפליקט האידיאולוגי, הערכי בין המלך העריץ, החוק, הפוליס, המדינה ובין הערכים שמייצגת אנטיגונה שהם ערך המשפחה, צו הלב והמצפון. כל אחד מהם מייצג ערך צודק ומכאן גם הקונפליקט הדרמטי וגם הטרגדיה, שפירושה מאבק בין שני ערכים צודקים.

בסרט מקום ההתרחשות עובר מיוון העתיקה לקנדה. ארבעת הילדים וסבתם מהגרים לאחר רצח הוריהם. אתאוקלס נהרג בתקרית שבה המשטרה יורה בו ופולינקס מואשם בתקיפת שוטר.

אנטיגונה המודרנית כמו זו המיתולוגית, שפירוש שמה, זו שנועדה להתנגד, יוצאת למלחמה שבה היא מוכנה להקריב את חייה למען משפחתה. היא מייצגת את האמת שלה והולכת כעיוורת, ובלבד שלא לפגוע בכבוד משפחתה.

את קריאון, המלך מחליפה המדינה, מערכת המשפט, המשטרה.
שמות הגיבורים לא הוחלפו. וכך גם מופיע היימון, אהובה של אנטיגונה שנחלץ לעזרתה. במחזה קריאון מעניש אותה ומכניס אותה למערה כדי שתמות לאיטה, ושם היא מתאבדת יחד עם היימון אהובה.

הסרט המותח והמעולה הזה מהדהד לכל אורכו את הסיפור המוכר ויחד עם זאת יש הבדלים רבים, למשל, אביו של היימון, כריסטיאן הוא פוליטיקאי ועורך דין לשעבר, אדם בעל מעמד וקשרים נחלץ בסרט לעזרתה של אנטיגונה ונשבה בקסמיה.

במחזה, קריאון המלך העריץ, הפרנואיד, שחושב ש"המדינה זה אני" הוא אביו של היימון ומכאן האויב הגדול של ארוסת בנו.

אם נקרא את "אנטיגונה" קריאה מחודשת נוכל בקלות לראות כיצד קריאון מזכיר לנו את טראמפ או את נתניהו. מוזמנים לעשות זאת בעצמכם.

לא ברור לי כיצד ניתן לצפות בסרט.

כרגע, ימי קורונה ישנן הקרנות טרום בכורה ב VOD  במוסדות שונים, וכדאי לעקוב אחר הפרסומים.

במאית: סופי דראסט
הפקה: קנדה.


ארגונים וחברות יכולים להזמין את הסרט מבעלי הזכויות והרצאה מקדימה:
"אנטיגונה"- אמת, אידיאולוגיה וטרגדיה- התשתית לעיבוד המודרני.

עוד סרטים מומלצים:

"סאבלט"

מייקל גרין, כתב של הניו יורק טיימס, בעל הטור "הנוסע

"סול"

סולאנג' (סול) קורטיז, רקדנית טנגו וזמרת מפורסמת, מגיעה מבואנוס איירס

"המתרגמים"

המתרגמים אריק אנגסטרום, בעל הוצאה לאור מכריז ביריד הספרים בפרקנפורט

Call Now Button