הפרופסור והמשוגע

 

הסרט מבוסס על ספרו רב המכר של סימון ווינצ'סטר על המפעל המרשים של כתיבת מילון אוקספורד באנגלית, שהיה מפעל רב היקף בניהולו של פרופסור ג'יימס מאריי (מל גיבסון הנפלא).
מכיוון שהדבר דרש חקירת מוצאן ואופן השימוש של 414,835 מילים והיה עלול להמשך זמן רב מאוד, גויסו למשימה גם אזרחים בעלי ידע.

כך קורה שויליאם מינור, קצין הלום קרב (מונח שלא נכנס למילון אוקספורד דאז), שלחם במלחמת האזרחים באמריקה, חש נרדף ורצח בטעות את האדם הלא נכון, ולכן, מאושפז בבי"ח לחולי נפש ומרצה שם את עונשו.

הוא עוזר צוותו של מאריי לחקור את מקורן של אלפי מילים, וכך מתפתחת ביניהם ידידות אמת. מאריי נמשך אחר אישיותו של וויליאם, והוא יגמול לו על תרומתו למילון בהצלתו מן התופת.

וויליאם המוצג כמשוגע, המיוסר בין היתר ברגשות אשם כבדים כלפי אלייזה מארט, אלמנתו של הנרצח. הוא תומך כספית בה ובילדיה המצויים במצוקת עוני אמיתית.
בתחילה, היא מתנכרת לו, אולם, בהמשך מתוודעת אל אישיותו מגלה את החסד שבו, ואט אט מתפתחת מערכת יחסים של סליחה ואהבה. וויליאם מלמד אותה קרוא וכתוב ובמרכז התכתבותם עולה הרעיון:  "אם אהבה"… ותשובתה של אלייזה מארט היא "אם אהבה- אז אהבה"

וויליאם מינור שבעצם סבל מסכיזופרניה, טופל בצורה אכזרית שכן כך ידעו לטפל בתקופה הוויקטוריאנית. במרבית היצירות העוסקות בשיגעון עולה השאלה מיהו המשוגע האמיתי? אף פולוניוס מתבונן בשיגעונו של המלט ומכריז כי גם ב"שיגעון יש הגיון…"

זהו סרט עצמתי, דרמטי, מושך ומרתק שאינו מרפה ממך גם בשל הסיפור ההיסטורי שהוא מספר, אך בעיקר בשל סיפורו האנושי הכול כך נוגע ללב. כיצד נפשות נקשרות זו בזו? ואין מדובר רק במאריי וויליאם, וויליאם ואלייזה, אלא גם נפשות נוספות המקיפות את הדמויות הראשיות.
זהו סיפורה של סליחה, חמלה וגאולה אישית ובינאישית.

רוצו לראות.

לקבלת המלצות על סרטים חדשים בבתי הקולנוע- לחצו כאן

עוד סרטים מומלצים:

אחותי ROSE

אינגר שוהה במוסד, וסובלת מסכיזופרניה. אחותה אלן ובעלה ואן מחליטים

לחיות Living

מה זה עבורכם "לחיות"? שאלו את עצמכם שאלה זו לפני

אי אה E O

סקולימובסקי, הבמאי הפולני לוקח את סרטו של רובר ברסון משנת

Call Now Button