ימים נוראים

באותה המידה שכל אמריקאי זכר היכן היה כשקנדי נרצח, כך גם כל ישראלי/ת (בגיל המתאים) זוכרים היכן היו כשהגיעה הידיעה המחרידה, זוכרים התדהמה, הסירוב להאמין למציאות, את העצב ואת ילדי הנרות בכיכר, ואחר כך גם את חשבון הנפש- כיצד זה קרה לנו???

הסרט "ימים נוראים" מתאר את הימים הנוראים האלה כהווייתם. את המאורעות הדרמטיים: מערת המכפלה, פברואר 1994- הטבח של ברוך גולדשטיין, הקדוש בעיני קבוצות ימניות, חתימת הסכם אוסלו, תגובות הימין ורבניו, ההפגנה בכיכר ציון בניהולו של בנימין נתניהו והליכוד, שלא ניסה להרגיע את חסידיו, את המציאות האיומה של התפוצצות אוטובוסים ברחבי הארץ. והסיום- בחירתו של נתניהו חצי שנה לאחר רצח רבין, כשבנאומו לא אמר מילה אחת בגנות הרצח.

ובמקביל- הסיפור האישי של יגאל עמיר, תלמיד משפטים באוניברסיטת בר אילן. בן למשפחה תימנית מנוה עמל בהרצליה, שגדל בחיק אם דומיננטית ביותר שהעדיפה רגע לפני הברית לשנות את שמו מיהודה ליגאל- יגאל גאולה שלמה- (שמות הוריו), שחלחלה לתוכו את האמונה שנועד לגדולות, לגאול את עמו.
נדמה לי שפרויד היה טוען שהעניין האדיפלי והרצון לקבל עליו את התפקיד שייעדה לו אימו נמצא בעומק המניעים הפסיכולוגיים. אליהם אפשר לצרף גם תחושת נחיתות כשנדחה ע"י חברתו המתנחלת האשכנזית שהוריה לא רצו בו.

אין בסרט כל חידוש עבור מי שזוכר וליווה את האירועים. אולם, חשיבותו רבה מאוד עבור אלו הצעירים ש"לא ידעו את יגאל". יגאל לא מתואר כמפלצת, הוא נולד בתוך המציאות של ימין שחשב שרבין בוגד, ועפ"י התורה דינו רודף. הרבנים נתנו לכך אישור, חותמת.
הסרט בוחר להתמקד בדמותו ולא בכל מי שגם נענש על שיתוף פעולה וידיעה: אחיו חגי, מרגלית הר שפי, השמפניה וכו'.

יהודה נהרי לוי, מזכיר מאוד את דמותו של המקור, גיבור הסרט והימים הנוראים.
הבמאי ירון זילברמן, המתגורר בארה"ב והתסריטאי רון לשם עשו עבודת מחקר עיתונאי מעמיקה.

האם הסרט חובה לכל ישראלי? נדמה לי שכן. תזכורת לנו שזוכרים מה עשינו ברגעים של הרצח ולאילו שהיו צעירים מדי, או כלל לא היו- חובה שבעתיים.
שכן, הסרט מזכיר לנו מתי החל השסע בין ימין ושמאל, דתיים וחילוניים, וכיצד יגאל אחד, יהודי רצח יהודי, רצח ראש ממשלה רק משום שלא הסכים לדעותיו, וכמובן, הרס את החלום.

להרצאות חוויה מהסרטים- לחצו כאן
לספרי- חוויה מהסרטים- לפגוש את עצמך- לחצו כאן

עוד סרטים מומלצים:

אחותי ROSE

אינגר שוהה במוסד, וסובלת מסכיזופרניה. אחותה אלן ובעלה ואן מחליטים

לחיות Living

מה זה עבורכם "לחיות"? שאלו את עצמכם שאלה זו לפני

אי אה E O

סקולימובסקי, הבמאי הפולני לוקח את סרטו של רובר ברסון משנת

Call Now Button