האשמים

 

אסגר עונה לקריאות מצוקה במוקד החירום המשטרתי. כל הסרט מתרחשב באותו משרד, כשאסגר הוא גיבור הסרט, חבריו למשרד נמצאים ברקע וגם שוטרים נוספים, חבריו, נשמעים רק בקולם כאשר הוא משוחח עימם  בטלפון שאף הוא כוכב הסרט.

זהו סרט קאמרי מבחינת המקום, מספר הנפשות הפועלות, זמן העלילה (מספר שעות), כשכ ל הדרמה מתרחשת באמצעות שיחות הטלפון שאסגר מקיים.
בתחילת הסרט אנו מבינים שעליו להתייצב למחרת בבית המשפט, הסיבה לכך מתבררת ממש סמוך לסיום, והיא מאירה באור משמעותי גם את שם הסרט.
גבר מתקשר למוקד ומתלונן כי נשדד ע"י זונה. אסגר מטפל בתלונה ביעילות רבה כפי שיעשה בהמשך. מיד אחר כך מתקבלת שיחה, בתחילה נדמה כי מודבר באישה מוזרה, שמה איבן, היא מדברת אל אסגר בלשון "חמודה". עד מהרה הוא והצופים מבינים שהיא נאלצת להעמיד פנים בפני החוטף שלה, בעלה לשעבר מיכאל, שהיא כביכול מדברת עם בתם מתילדה.

אסגר עושה הכל כדי לאתר את מקום הואן הלבן שבו נחטפה איבן. הוא מצליח לאתר את ביתו של מיכאל, ולהשיג מידע חשוב אך בעיקר, הוא מצליח לדבר עם מתילדה וממנה לשמוע דברים מסמרי שיער.
המידע גורם לנו לחשוד במיכאל שיש לו גם רקע פלילי. אסגר נלחם בכל החזיתות, מבקש הפעלה של ניידות כדי לאתר את איבן ומיכאל, ניידת כדי להגן על מתילדה ואחיה התינוק שנותרו לבדם בבית, ובד בבד הוא מאיים על מיכאל כי הוא יודע במה הוא מעורב, ומרגיע את איבן בשיחות הטלפון אליה .

הסרט עשוי בצורה מרתקת שכן הכל מאוד מינימליסטי ויחד עם זאת עוצמתי.
מעבר לכך שם הסרט "האשמים" מעמיד סימן שאלה גדול לגבי המושג אשמה, אחריות, מוסר. וגם האם המוסדות האמונים על שמירת החוק והמוסר אכן עושים זאת.
השאלה לגבי "רע" ו"טוב" אף היא עולה שכן איבן אומרת לאסגר בשיחתם האחרונה "אתה אדם טוב". מתי שוטר מחליט לקחת את החוק לידיו? מהי המוטיבציה שעומדת מאחורי מעשה כזה?

חלק מהדברים נשארים עלומים, חלקם- מתגלים ממש בסיום.
"האשמים" מצטרף למסורת של קולנוע דני שיש לו אמירה קולנועית ייחודית, שקשה להישאר אדישים אליה: תומס וינטרברג: "החגיגה", "הניצוד", לארס פון טרייר: "לשבור את הגלים", "רוקדת בחשכה", סוזן ביאר: "בעולם טוב יותר"

חוויה קולנועית משובחת. לכו לראות.
במאי דני: גוסטב מולייר

 

הרצאה מקדימה: איפה המשטרה? על אמת, מוסר וחוק
להרצאות חוויה מהסרטים- לחצו כאן
למידע על הספר: חוויה מהסרטים- לפגוש את עצמך- לחצו כאן

עוד סרטים מומלצים:

הצמה The Braid

הספר והסרט הספר מציג שלוש נשים, החיות בשלוש יבשות שונות,

זכרונות Memory

גיבורת הסרט, סילביה עובדת במעון יום לבעלי צרכים מיוחדים ומשתתפת

חדר משלו

אורי תלמיד תיכון חושב ומתנהג קצת אחרת. מתבגר חריג ובעל

טור פרידה

הסרט עוקב אחר יממה שלמה שבה עוברת על כרמי הגיבור

Call Now Button