הלוויתן The Whale

אזהרת צפייה:
זהו סרט קשה, גם בשל מראהו של הגיבור, צ'ארלי, אך לא רק. הסרט מתאר את שבוע הגסיסה של צ'ארלי, שבשל אהבתו לגבר שהתאבד הוא התמכר לאכילה לא מבוקרת שגורמת לו לשקול מאות קילוגרמים. מכיוון שהוא מודע למצבו הוא מבקש לתקן את יחסיו עם בתו היחידה, אלי, שאותה עזב בגיל שמונה ומאז היא נוטרת טינה לא רק לו אלא לעולם כולו. למרות "רשעותה" והתעללותה בכל אשר היא פוגשת, אביה רואה בה "מושלמת". הוא מבקש לראות טוב בכל אדם באשר הוא.
הפער בין החיצוניות הדוחה של צ'ארלי לבין הנפש הטהורה, המבקשת רק טוב מפתיעה ומעוררת אצל הצופה חמלה גדולה.

צ'ארלי עורך חשבון נפש נוקב לגבי בחירותיו המוטעות, אך מסתבר, כי רק אהבה קבעה את דרכיו.
מכיוון שמצבו הבריאותי בכי רע, ומכיוון שאין ביכולתו לזוז ממקומו, כל הסרט מתרחש בין כתליו של דירתו המוזנחת, ורק חדרו של אהובו נותר מסודר ונקי לתפארת. הבחירה  במתחם כל כך מגביל, מסמלת את העובדה שהגיבור אף הוא כלוא בתוך ייסורי נפשו. גם אם יבקש גאולה וישועה שתגיע בדמותו של תומאס, צעיר הזוי המבקש לגאול אותו באמצעות האמונה הנוצרית- לא יוכל להיוושע.

צ'ארלי מתפרנס מהוראה כתיבה מכוונת, ודואג להסתיר את מראהו מתלמידיו. הוא מבקש מהם לכתוב בצורה אותנטית. הוא מתרגש כאשר הוא שב ומצטט שוב ושוב את אשר כתבה בתו ארבע שנים קודם לכן. וכולו התפעלות מיכולת הביטוי שלה, מחוכמתה, מבגרותה. אין זה מקרה ש"מובי דיק" מוזכר שוב ושוב: צ'ארלי הוא כלווייתן, אך יש מעבר לכך: ספרו של הרמן מלוויל (1851) מספר על ציד של לווייתנים. ישמעאל המספר הוא סמל ליתמות וניכור חברתי.

סרט זה מבוסס על מחזהו של סמואל הנטר "הלוויתן" ואופיו אכן תיאטרלי.
גם לדמויות המשנה יש סיפור שקשור ליחסי הורים – ילדים. ליז, שמגיעה לבדוק את מצבו הבריאותי של צ'ארלי היא אחותו של אהובו של צ'ארלי, ויש לה יחסים עכורים עם אביה. גם לתומאס יש יחסים סבוכים עם הוריו.

הבמאי (רקוויאם לחלום, ברבור שחור) הצליח להחזיר לאקרנים את ברנדן פרייז'ר, שאיפורו והלביש אותו בחליפת שומן כדי לגלם את התפקיד הזה ולהחזיר לו את כבודו. הסרט מועמד לשלושה פרסי אוסקר עם סיכויים מוצדקים לפרס השחקן הטוב ביותר.

117 דקות של דרמה מצמררת.
משחק: ברנדן פרייז'ר, סיידי סינק(אלי), הונג צ'או (ליז), טיי סימפקינס
ארה"ב 2022

עוד סרטים מומלצים:

הרבי קפוארה

סרטו התיעודי החדש של ברק היימן ("מי יאהב אותי עכשיו"?

מונוגמיה

הסרט נפתח בסצנה שבה ריטה, אימו של הבמאי משוטטת בנוה

חמדה

שמי זרחין חוזר את נושאים שמעסיקים אותו גם בסרטיו הקודמים

הצמה The Braid

הספר והסרט הספר מציג שלוש נשים, החיות בשלוש יבשות שונות,

Call Now Button