לברוח

 

אנימציה ומיד אחר כך:
"מה משמעות המילה "בית" עבורך?"
"מקום בטוח. מקום שבו אתה יודע שאתה יכול להישאר, לא מקום זמני"
בשאלה ובתשובה זו נפתח סרטו של הבמאי הדני, יונאס פוהר רסמוסן, המספר את סיפורו האמיתי של חברו האפגאני, אמין נואבי .אמין תיעד את כל שעבר עליו ביומן בשפת הדארי, שפתו שלו.

לאחר שנים רבות של סוד בריחתו מאפגניסטאן עד שהגיע לדנמרק הוא מרשה לעצמו, לשתף את חברו, וזאת בעקבות סדנת אנימציה שבעקבותיה נולד הסרט המיוחד הזה.
קטעי אנימציה, קטעים דוקומנטריים הופכים את הסרט הזה למועמד לשלוש קטיגוריות לאוסקר 2022: סרט האנימציה הטוב ביותר, הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר, הסרט הזר הטוב ביותר (מטעם דנמרק).

מהרבה בחינות הסרט מזכיר את "ואלס עם באשיר", לא רק בשל שילוב הג'אנרים, אלא גם משום ששניהם עוסקים בשחזור טראומה מן העבר.

אמין יליד אפגניסטאן, שייך למעמד הפאשטונים (אדוני הארץ) חווה את התהפוכות השלטוניות הדרמטיות שטלטלו את אפגניסטן. הוא מתחיל את סיפורו מהזיכרון המוקדם ביותר שלו משנת 1985 כשהיה ילד בן 3-4, לבוש בבגדי אחיותיו.

האב נעצר ב1979 נכלא למספר חודשים, ואחר כך פשוט נעלם.
ב-1989- אלפי אפגנים ברחו משום שסירבו להתגייס. יש אזכור של הפעילות של המוג'אהדין שנלחמו נגד הכובש הסובייטי, וחלקם ברח לאירופה.

כך גם משפחתו בורחת לרוסיה, ומשם מתאר אמין שרשרת של טלטלות אישיות ומשפחתיות, הצורך בכסף רב כדי לשחד ולעבור למקום מפלט, הפחד משהות בלתי חוקית ועוד.

אנו גם נחשפים לתנאי ההברחה בסירות- ספינות ללא תנאים, מצוקה אדירה, כאשר הפליטים תלויים בחסדיהם של המבריחים, ובסופו של דבר התלות בחסדי הרשויות של המדינות אליהן הם נמלטו- אלה תוארו בסרטים רבים שעוסקים בנושא הגירה ופליטות. הם מוכרים לנו גם כצופים בטלוויזיה, בניסיונות הבריחה של פליטים אל המערב, מראות קשים, המשאירים אותנו מרוחקים ופאסיביים לטרגדיות המתרחשות בעולם כלפי מיליוני נמלטים מאזורי מלחמה באפריקה ואסיה.

הסרט מאפשר מספר הצצות: אל העולם המוסלמי כפי שראינו בעשור האחרון דרך סרטים רבים: סרטים איראניים, סעודיים וסרטים אירופאים המתארים את המפגש בין הפליט המוסלמי עם האירופאי המקומי.

הצצה אל התהפוכות השלטוניות הדרמטיות שהתרחשו באפגניסטן בשל הכיבוש הרוסי, השתלטות הטאליבן, הכיבוש האמריקאי. (מומלץ להכיר מעט את ההיסטוריה של העשורים האחרונים באפגניסטן כדי להבין את המתואר).

ולבסוף- ההצצה אל עולמו של הגיבור בשל נטייתו ההומוסקסואליות, במקום שבו אין לגיטימציה להומוסקסואליות, הקושי לשמר סודו זה, ואף את הסוד, שלא לחשוף את קיומה של משפחתו כדי שיוכל לקבל מעמד של פליט בדנמרק.

סרט מרתק, מיוחד במינו, שווה התמסרות מלאה.

הרצאה מקדימה:
מהגרים מהסרטים- על פליטות והגירה

עוד סרטים מומלצים:

הצמה The Braid

הספר והסרט הספר מציג שלוש נשים, החיות בשלוש יבשות שונות,

זכרונות Memory

גיבורת הסרט, סילביה עובדת במעון יום לבעלי צרכים מיוחדים ומשתתפת

חדר משלו

אורי תלמיד תיכון חושב ומתנהג קצת אחרת. מתבגר חריג ובעל

טור פרידה

הסרט עוקב אחר יממה שלמה שבה עוברת על כרמי הגיבור

Call Now Button