סבוי

בחמישה במרץ 1975 סמוך לחצות הגיעה סירת מחבלים אל חופי תל אביב והשתלטו על מלון סבוי, ברחוב גאולה בתל אביב. הם רצחו את פקיד הקבלה, ריכזו את האורחים בחדר אחד והפכו אותם לבני ערובה עד מילוי בקשתם לשחרר עצירים פלסטינים והטסתם לדמשק. האולטימטום היה אמור לפוג בשעה 07:00

סרטה החדש של זוהר וגנר (זורקי, סימני מתיחה, ימי הזוהר, מעשה בשני בלונים, 21 יום ולילה) מציג את המאורעות שהתרחשו במלון סבוי בסרט שהוא תחקיר מעמיק המבוסס על תיקי וצילומי המשטרה, התחקיר הצבאי, חומר עיתונאי גם של גופי שידור מכל העולם, ארכיון צה"ל ודובר צה"ל. התחקיר הזה נמשך שנה.

רוברט וגנר, איש סאונד שהה קרוב למלון והקליט את האירועים, הוא שיתף פעולה עם הבמאית, והקלטותיו מאפשרות הצצה אל הדרמה כשנשמעים קולותיהם של המחבלים, של איש כוחות הביטחון שניהל את המשא ומתן איתם באמצעותה של כוכבה לוי שהיתה אחת מבנות הערובה.

הסרט משלב ציטוטים מדויקים מתוך יומנה של כוכבה לוי, כך אנו נחשפים אל עולמה הפנימי ואל הדרמה האישית אליה נקלעה. בשל שליטתה בשפה הערבית (מפתיע במיוחד לגלות שהיא טענה כי ספגה את השפה רק מהקשבה לתוכניות רדיו) ועד לאירוע לא דברה אף פעם, היא מילאה תפקיד קריטי כאשר התנדבה לקשר במשא ומתן בין כוחות הביטחון לבין המחבלים.

כאשר אחד מבני הערובה נפצע, היא סוחבת את גופתו בעצמה אל מחוץ למלון כדי שאמבולנס ייקח אותו במהירות לבית החולים וכך בעצם הצילה אותו. אך יתרה מזאת, היא יכלה לנצל את הרגע כדי להימלט אבל חזרה למלון, אולי מתוך תחושת אחריות שנשאה על כתפיה.

את היומן כוכבה לוי כתבה ארבע שנים לאחר הפרשה. היומנים כתובים בזמן הווה, כאילו היא חווה את הדברים ממש בזמן התרחשותם. הם חושפים אישה עם יכולת ביטוי גבוהה במיוחד. מסתבר מיומנה כי רצתה ללמוד ספרות בצעירותה, אולם, הקיבוץ בו התגוררה לא אפשר זאת.

כוכבה נקלעה למלון בשל קשר רומנטי שהיא ניהלה עם אבי עזיקרי בשעה ששניהם היו נשואים. בשעה שחייה תלויים על חוט השערה היא גם יודעת מה יקרה אם תחיה, כאשר סודה האישי יתגלה עם בוקר.

בהמשך העיתונות הציגה אותה כיצאנית והיא תבעה את ה"טיימס" וקיבלה פיצויים על הפרסום השקרי, והוציאה בכסף זה ספר שירה. כוכבה מסרה את היומנים לעיתונאי ידיעות אחרונות, אביעזר גולן ארבע שנים לאחר האירוע, לאחר שוויתרה על המלחמה לטהר את שמה.
בתה ואחותה של כוכבה לוי היו מעורבות בתחקיר ושיתפו פעולה.

בשעה 05:15 כשעתיים לפני פקיעת האולטימטום פרצו אל המלון ארבע כוחות של סיירת מטכ"ל. המחבלים רצחו שמונה אורחים, שלושה לוחמים נהרגו במבצע החילוץ. חמישה בני ערובה ניצלו, כל המחבלים חוסלו פרט למחבל אחד שנתפס מחוץ למלון, נעצר ושוחרר בעסקת ג'יבריל.

זהו סיפור על מציאות ישראלית, המשלב דרמה חיצונית ודרמה פנימית ומכאן עוצמתו. זוהר וגנר נותנת מקום חשוב ליומנה של כוכבה לוי, שנחשפת כבעלת תושייה והצילה חיים. אך אי אפשר שלא לתהות לגבי הדרמה הפנימית שהתחוללה בתוך תוכה. אכן, המציאות מעבר לכל דמיון.

יש מעט נחמה באופן שבו הסרט מטהר את שמה של כוכבת מלון סבוי שנפטרה ב2019.

דאנה איבגי מגלמת את דמותה של כוכבה והיא נפלאה. לצורך התפקיד למדה ערבית.

78 דקות של חוויה קולנועית. ממליצה מאוד.

עוד סרטים מומלצים:

עניין של מזל

במקרה פאני מורו- פונטייה פוסעת ברחוב פריסאי ופוגשת את אלן

נערה GIRL

אזהרת סרט: הוא איטי, הנושא אינו בידורי, הדברים אינם אלימים

בית HOME

הסרט מבוסס על סיפורו האמיתי של הבמאי אשר סיפר כי

העתיד THE FUTURE

31 יום לנחיתה על הירח, זאת הכתובית שמופיעה בפתיחה. נושא

Call Now Button