השתיקה Silent

הסרט נע בין שני מישורים: מישור פוליטי ומישור אישי- משפחתי. המשותף לשניהם היא השתיקה, ההסתרה, או המחאה.
גיבור הסרט, אביהו מזרחי, המכונה בישי, הוא עיתונאי דעתן, פרובוקטיבי החותר לאמת. אמו שרה (לבנה פינקלשטיין הנהדרת) שותקת. לא ברור לאף אחד מדוע. האם היא כועסת? האם היא נוקמת? האם זאת תוצאה של היותה בעבר אישה מוכה, מבוזה, קורבנית ואילו עתה היא צוברת כוח ועוצמה דווקא בשל שתיקתה?
אביהו ואשתו לשעבר כוכי מודאגים ממצבה של שרה ומגיעים לשם כדי לנסות ולמצוא פתרונות. שתיקתה של שרה היא כמו זרקור המאיר את השתיקות של כל הדמויות האחרות.

במקביל אביהו מזמין לראיון טלוויזיוני את המועמד לראשות ממשלה, אביב יצחקי, בן 31 אשר איבד את אשתו בתאונה, והוא בנו של ראש הממשלה לשעבר הנמצא בתרדמת.

אולם, אט אט מתגלות אמיתות אישיות ופוליטיות מטלטלות: ראשית על חייו של אביהו הילד בחיק אב אלים, שהייתו בפנימייה, ומערכת יחסיו עם אביב שהיה תלמידו ובן בית. ובמישור הפוליטי, ידיים רבות בוחשות בקדרה.

מרגע הכרזתו של אביהו על ריאיון עם המועמד בבחירות לראשות הממשלה, פועלת מערכת של סחטנות על כל בני משפחתו, האזנות סתר, ואביהו מנסה לפצח מי הם אותם גורמים מפעילי לחץ.
 
מוריס כהן מגלם את דמותו של אביהו והוא נחשף אט אט כדמות מורכבת: מצד אחד גברי ומחוספס, אך כשסיפור ילדותו נחשף, הוא מתגלה כחרס סדוק.

לבנה פינקלשטיין מגלמת גם את דמותה של שרה וגם את דמותה של אחותה. גם ב"אביבה אהובתי" היא גילמה אם שותקת, והמימיקה שלה – יש בה את כל קשת הרגשות וגם מבט ממזרי, שאומר יותר מהרבה מילים.

אושרי כהן הוא אביב יצחקי, וניכרת התבגרותו מאז "הכוכבים של שלומי" אף הוא של זרחין.

סצנת הסיום שהיא גם סצנת הריאיון של אביהו ואביב מנפצת לחלוטין את כל מה שהוסכם בין השניים, כאשר אביהו נאלץ  בתחילה לקבל ריאיון מוכתב מראש עם שאלות ותשובות.
השתיקה שלו סוגרת ואולי מבהירה ומחדדת את כל השתיקות האחרות. שתיקה של הבנה, הכרה, הזדהות, או כפי שאמרו חכמנו: "סייג לחכמה – שתיקה". לפעמים, המילים הן קליפות. לפעמים, לא תמיד ניתן לומר ולבטא את עומקם ועוצמתם הרגשות ולכן, מוטב פשוט לא לומר דבר, ויחד עם זאת לומר כל כך הרבה.

130 דקות.
סרט מאוד מיוחד, דרמטי למרות המינוריות שבו. משחק מעולה של כל השחקנים:
אסתי זקהיים (כוכי, אשתו לשעבר של אביהו), צחי הלוי (העורך), לירון בן שלוש (אחותו של אביב), ליאת הר לב (רעייתו של אביהו).
ממליצה.


הרצאה מקדימה:
הקולנוע הישראלי בשני העשורים האחרונים- ייחודיותו והצלחתו

עוד סרטים מומלצים:

עניין של מזל

במקרה פאני מורו- פונטייה פוסעת ברחוב פריסאי ופוגשת את אלן

נערה GIRL

אזהרת סרט: הוא איטי, הנושא אינו בידורי, הדברים אינם אלימים

בית HOME

הסרט מבוסס על סיפורו האמיתי של הבמאי אשר סיפר כי

העתיד THE FUTURE

31 יום לנחיתה על הירח, זאת הכתובית שמופיעה בפתיחה. נושא

Call Now Button